Ekonomika
Manipulační technika
Včelařský svěrák
Plastový medomod
Nová varianta rámků
Panensky med, plastevnice
Výroba úlů , ekologie
          Kontakt : vojtech.bernatek@seznam.cz

          

                              TOPlist

 
 

 

  Proč plastový medomet? Včelař je ekolog a má taky sledovat energetickou náročnost výrobků. Drahé výrobky jsou pro věkově starší včelaře s malým počtem včelstev, začínající včelaře , ekonomicky nenávratné. Výhody plastového medometu: Je lehký pro manipulaci , snadno rozebíratelný. Zaoblené hrany plastu se snadno čistí, protože med na plastu není tak rychle ochlazován a netuhne jako na kovu. Trochou teplé vody se snadno vypláchne. Je opatřen prvky novosti např. odpružený jako pračka k podlaze atd. Podrobný popis na ÚPV pod č. přihlášky UV 2004-15901.

                                    

Popis medometu.         

                                  

                              

     Zařízení podle technického řešení je tvořeno plastovou nádobou 1 uloženou v kovové konstrukci 2 stojící  na  opěrné noze 3 , prodlužovací noze 4  a noze 5, které jsou opatřené pryžovými válečky 6 zasunutými v pouzdrech 7.      

Na kovové konstrukci 2 a opěrné noze 3 je uchycena nosná konstrukce 10 elektrické vrtačky11 šrouby 8 s křídlovými maticemi 9. Elektrická vrtačka 11 je uchycena rukojetí 14 k nosné konstrukci 10. Prodlužovací noha 4 umístěna proti plastového ventilu 12 je opatřena teleskopickou  podpěrou 13.

Nosná hřídel 15  vřetena 19 je zasunuta v ochranné plastové trubce 16 ,a tím je zamezeno vnikání medu do ložiska 17 .

     Při vypouštění se  hladina medu 18  udržuje nad  ventilem 12 , čímž med tvoří zátěž a zlepšuje stabilitu zařízení při provozu. Po skončení provozu se prodlužovací noha 4 pomocí teleskopické podpěry 13 maximálně prodlouží, tím se urychlí vytečení zbytku medu přes ventil 12 

Hezký medomet  vyrobil  pan  Miroslav Zádrapa .

 

 
Vývoj nových medometů směřuji ke zjednodušení výroby. Každý mladý včelař si nebude kupovat drahé zařízení, náročné na výrobu, které se mu neoplatí. Nový typ, který jsem nazval medomod,  vnuk si pochvaluje. Pracuje  na novém jednoduchém principu.Je odstraněno proudění vzduchu rotačním košem a rozmetání medu  po nádobě. Proud vzduchu taky brání uvolňování medu z buněk. Vrtačky už nepoužíváme, ani složité rotační koše.Nové zařízení ověřujeme. Taky se   podařilo vyřešit, aby ruce byly volné a ovládaní je nohou včetně brzdy.Počet otáček se navyšuje počtem zmáčknutí páky nohou.Jedno zmáčknutí je jedna otáčka za sec. a počtem zmáčknutí narůstají otáčky podle potřeby. Je to bezpečné ovládaní, protože v případě zaseknutí páky nebo nechání nohy na páce se otáčky nezvyšují, ale zpomalují. Pokud není zdroj energie, aniž něco upravujeme je možno točit ručně.
http://nd03.jxs.cz/139/937/b8613fd471_66331161_o2.jpg

 Vytvořil jsem si svůj způsob, který mi vyhovuje pro deset včelstev.V nádobě na dozrávaní medu nejsou žádné otáčivé elementy ani ložiska, protože využívá jen odstředivé síly, a spolehlivé asynchronní motory s automatikou. Umožňuje dozrání medu, snížení obsahu vody a vznikne hladký pastózní med podobný pastovanému. Nevhání se vzduch vrtačkou do medu způsobem jak to dělají včelaři. Nádoba po dobu zrání je uzavřená. Při pohledu do nádoby je vidět na nezralém medu vrstvy hustého a řídkého medu. Musí se hlídat tuhost medu, a při správné tuhosti stočit do láhví.

 

 

 

 

 

 

 

http://nd03.jxs.cz/947/853/298525c275_65792067_o2.jpg